About the teacher
  • English Week Europe provides week-long English conversation courses to primary schools, secondary schools, and gymnaziums.

Ray Sikorski (USA)

Since his first English Weeks in 2009, English Week Europe teacher/owner Ray Sikorski has now taught more English Weeks than any teacher in Slovakia.  He credits this experience, in which he has taught thousands of Slovak students, for creating a English Week experience known for quality, reliability, and overall excellence.

 

 

Prior to becoming an English teacher, Ray Sikorski worked throughout the United States doing jobs as varied as bike messenger, sawmill worker, mandolin-maker, and ham salesman.

 

Originally from Long Island, New York, Sikorski moved to Montana after graduating from Tufts University with a degree in English. Admidst pursuing his childhood dream of becoming a writer, Sikorski did odd jobs, including bike messenger, mandolin-maker, and waiter in Yellowstone, Grand Teton, Denali, and Glacier National Parks. After publishing a collection of stories, he focused on journalism. He worked as a writer/editor of a weekly newspaper in Sonoma, California, and later as a freelance writer. His articles have appeared in dozens of publications, including The New York Times.

 

Sikorski eventually decided on a life change, and achieved the Cambridge CELTA certificate to become a teacher of English as a Foreign Language. He started teaching in 2009 in Szczecin, Poland, but his attraction to mountains drew him the following year to Slovakia, where he has had plenty of opportunities for hiking, biking, skiing, and photographing bus shelters. He lives with his wife Katka and daughter Sara in Dolný Kubín, Slovakia.

 

Na Slovensku pôsobiaci, Američan Ray Sikorski využíva zábavné aktivity, hry a rolové hry, aby pomohol študentom zlepšiť ich schopnosti dohovoriť sa v angličtine.

Predtým než sa stal učiteľom angličtiny, Ray Sikorski pracoval v Spojených štátoch a vystriedal niekoľko povolaní od doručovateľa novín, pracovníka na píle, výrobcu mandolín a predajcu šunky.

Pochádzajúci z New Yorku, Sikorski sa presťahoval do Montany po skončení Tufts univerzity, kde získal diplom z angličtiny. Zimy trávil písaním – jeho články sa objavili v tuctoch publikácií vrátane The New York Times – a letá trávil ako čašník v národných parkoch Yellowstone, Grand Teton, Denali a Glacier National Park.

Po tom, ako mu jeho povolanie učiteľa angličtiny pre zahraničných študentov umožnilo veľa cestovať, Sikorski rýchlo objavil skutočnú radosť v jeho novej profesii. Začal učiť v roku 2009 v meste Szczecin v Poľsku, ale jeho náklonnosť k horám ho nasledujúci rok pritiahla na Slovensko, kde má mnohé príležitosti na turistiku, bicyklovanie, lyžovanie a fotografovanie autobusových zastávok. Spolu s manželkou Katkou nedávno oslávili narodenie ich dcéry Sary. Žijú v regióne Orava na Slovensku.

IMG_6374

Teaching a roomful of teachers from throughout Slovakia at the 2015 EFL Forum in Bratislava. (photo by Ondrej Koscik)

Advertisement

Comments are closed.

%d bloggers like this: